Vaske hvite sko

Kuidas pesta jalanõusid?

Jooksujalatsite pesemine on midagi, mille peale paljud ehk ei mõtle kui vajalikku protseduuri, kuna sageli kasutatakse samu jalatseid ikka ja jälle. Samuti võib mõelda, et jalanõud on nagu riided, mida saab kindlasti lihtsalt pesumasinasse panna, et need jälle puhtaks saada. Kuid sageli juhtub, et selle käigus võib kahjustada jalanõude kokkupanekuks kasutatud õrnu materjale ning halvemal juhul hooletu pesu puhul võivad jalatsid täielikult viltu minna. Kui tõesti soovid jalanõusid pesumasinas pesta, siis tee seda ettevaatlikult ja hoia neid eemal kuivatist. Pane jalanõud padjapüürile, kasuta külma vett, väga vähe pesuvahendit, kui pesed täiesti valgeid jalanõusid, kasuta pigem pleegitusvahendit ning madalal tsentrifuugimisel või üldse tsentrifuugita ning lase õhu käes kuivada. Jällegi, mingil juhul mitte kuivati! Edaspidi selgitame, kuidas jalatseid käsitsi pesta, et vältida oma lemmikpaari rikkumist.

Väldi musti jalanõusid selle nipiga

Üks parimaid nippe valgete jalanõude puhul on ennetamine. Kui soovid, et su uued tossud püsiksid kauem puhtad ja valged, siis esimene asi, mida peaksid tegema, on jalanõude veekindlaks töötlemine (impregneerimine) enne nende kasutamist. See aitab vältida mustuse kinnijäämist ning plekid on hiljem lihtsamad eemaldada. Kui plekid on juba tekkinud, on meil mitmeid tõhusaid nippe ka kõige raskemate plekkide eemaldamiseks.

Üldised soovitused

Siin on mõned üldised nõuanded, kuidas hoida oma jalanõude välimust ja kvaliteeti, enne kui alustame pesemisega. Need on väga lihtsad ja võivad kiiresti muutuda heaks harjumuseks, kui oled koju jõudnud. Alati on mõistlik neid samme rakendada võimalikult varakult, et takistada mustuse süvenemist ja hilisemat puhastamise raskust.

1. samm - Eemalda nähtav mustus. Hinda, kui palju aega sul on, ja kasuta puhtat rätikut, kasutatud hambahablit, mida plaanid visata või kui sul on väga kiire, oma käsi.

Nii nagu hambaid pesed, on oluline mustus jalanõudelt eemaldada, et olukord ei halveneks – see säästab tulevasi probleeme ja peavalu.

2. samm - Järgmisena eemalda väljas käigul kogunenud mustus, isegi kui käisid vaid poes, kus tee on puhas – oled üllatunud, kui palju mustust võib talla alla jääda.

Loputa jalanõud niiske rätikuga või suuna neile kontsentreeritud veevool, näiteks kraani või duši alt, kui oled ettevaatlik. See on eriti hea pärast metsajooksu, kus on märg ja porine.

3. samm - Lõpuks puhasta suured ja nähtavad plekid. Kui suutsid jalanõule saada suuri plekke ja see on värske, võib neid olla võimalik õigeaegse seebiveega puhastamisega eemaldada.

Milliseid tooteid selleks kasutada, sõltub jalanõudest – sellest räägime hiljem lähemalt, kuidas keerulisi plekke eemaldada.

Muud üldised näpunäited aitavad palju, kuid oluline on olla tähelepanelik jalanõude erinevate materjalide suhtes, mis nõuavad natuke enam hoolt. Järgmisena juhendame sind kudum-, mesh-, lõuend-, naha-, sünteetilise naha- ja seemisnahksete jalanõude pesemisel.

Kudum- ja mesh jalanõud

Tuntud ka kui knit, s.t kudumjalanõud, mida iseloomustab hingavust meenutav võrgustikulaadne välimus. Kudumjooksujalatsid on viimasel ajal väga moes, kuid probleem on nende kiire mustanemisvõimega. Erinevalt teistest jalanõude materjalidest on kudumid väga poorse struktuuriga – need ahjuvad muda, mustuse, higi ja muu, mis kipub materjali sisse imbuma ja mida võib olla raske puhastada.

Mesh jalanõudel esinevad samad probleemid kui kudumjalatsitel, kuna mõlemad on hingavatest materjalidest; mustus ja muu sattuvad võrgu sisse, näiteks jooksmisel või treenides. Mesh jalanõud on aga tavaliselt sünteetilistest materjalidest nagu polüester või nylon ning taluvad põhjalikumat puhastust.

Kuidas pesta jalanõusid pesumasinas

Meie jooksujalatsid on tehtud mesh materjalist ja oleme avastanud, et neid võib pesta pesumasinas, kui võtad välja jalanõude paelad ja sisetallad, seab pesumasina 30 kraadi madala tsentrifuugimise programmile. Valged jalanõud on valmistatud nii, et valge värv püsib kauem. Kui soovid olla ettevaatlikum, järgi allpool toodud nõuandeid.

jooksujalatsid, jalanõude pesemine, kuidas pesta jalanõusid

See juhend teeb võimatust võimalikuks. Kuigi kudum- ja mesh jalanõud vajavad hoolt, ei tähenda see, et neid ei saa taastada nende algsesse seisukorda - vaja on vaid kannatlikkust ja õrnust.

Kuidas seda teha

Kudumjalatsite puhul peab olema väga ettevaatlik, sest need on pehmed ja vormitavad, mis teeb nad habrasemaks võrreldes nylon- või muu mesh materjaliga. See tähendab, et harjamine on keelatud, sest see on liiga karm kanga jaoks, kasuta mustuse eemaldamiseks pehmet lappi või mikrofiiberlappi.

  1. Puhastusvahendite puhul ole ettevaatlik. Pesuvahendite kemikaalid võivad kangast rikkuda. Selle asemel kasuta õrna dušigeeli.
  2. Kanna seebilahus soovitud alale ja leota seda külmas vees.
  3. Hõõru õrnalt lapiga, kuni plekk on kangast eemaldunud.
  4. Eemalda seebijäägid niiske rätikuga ja lase kuivada õhu käes.

Mesh jalanõude puhul kasutatakse tihti tugevamaid materjale nagu nylon ja polüester, mistõttu on võimalik kasutada harja või kasutatud hambaharja. See sõltub ka, kas jalanõud on pehmed või kõvad; hambaharja puhul kasuta pehmet harjastega harja pehmete jalanõude jaoks ja tugeva harjastega harja kõvade jalanõude jaoks.

  1. Vali õige harjastega harja - pehme pehmete ja kõva kõvade jalanõude jaoks.
  2. Harja ära jalanõudelt tolm ja mustus.
  3. Sega 1 osa söögisoodat 1 osa äädikaga ja leota segu mustadel kohtadel umbes 15 minutit.
  4. Pärast 15 minutit hõõru õrnalt ja seejärel kasuta pehmet niisket lappi, et mustus eemaldada.

mustad jooksujalatsid, tossud, spordijalatsid

 

Sünteetilisest nahast jalanõud

Sünteetilisest nahast jalanõud ei hoia plekke nii tugevalt kinni kui nylon/polüester mesh ning on andestavamad kui ehtsad nahast jalanõud, seega nende puhastamine on tunduvalt lihtsam. Loodetavasti märkad, kuidas mustus ja praht lihtsalt eemalduvad, kui alustad puhastamisega.

Kuidas seda teha

  1. Valmista lahus soojast veest ja vähesest õrnast pesuvahendist.
  2. Võta puhas lapp ja leota seda lahuses ning alusta mustade kohtade pesemist ja leotamist.
  3. Pärast leotamist hõõru kohti õrnalt harja või hambaharjaga mõne minuti jooksul.
  4. Korista seebijäägid niiske pehme lapiga ja lase jalanõudel õhu käes kuivada.

Lõuendjinõud

Lõuendjalanõud on vähem andestavad ja kipuvad kiiremini mustaks minema kui sünteetilisest nahast jalanõud, kuid nad on vastupidavamad. Võid pesta neid pesumasinas, kuid ole ettevaatlik: pane jalanõud padjapüürile ja kasuta õrna programmi külma veega ning väga vähe pesuvahendit, täiesti valgete jalanõude puhul lisa pleegitusvahend ja jäta pesuvahend ära. Pärast pesu võta jalanõud välja ja lase õhu käes kuivada. Parim siiski on jalanõud käsitsi pesta, et kontrollida paremini puhastamise ulatust.

Kuidas neid käsitsi pesta

  1. Valmista lahus võrdsetes osades söögisoodast ja soojast veest.
  2. Võta vana või spetsiaalne jalanõude hambahari ja kasta see segu sisse.
  3. Pese plekid ja mustus hambaharjaga kuni pind on puhas.
  4. Lase jalanõudel kuivada koos söögisooda seguga enne, kui vajadusel niiske lapiga kuivanud kihi eemaldad.

Nahast jalanõud

Nahk on suurepärane materjal, mis annab palju stiili, kuid selle puhastamine võib olla keeruline ja murettekitav, sest nahk saab kergesti plekke ja kulumismärke ning kaotab oma naturaalse patina. Kui märkad plekki, on tähtis seda hoolikalt puhastada.

Kuidas seda teha

  1. Valmista lahus veest ja vähesest vedelast nõudepesuvahendist. Kastke mikrofiiberlapp lahusesse ja puhastage õrnalt nähtav mustus ja soolaplekid pealispinnalt.
  2. Lisa lahusele söögisooda ja kasuta kasutatud hambaharja või sobiva harjastega harja, et puhastada jalanõude tallad, kuni mustust enam ei paista. Puhasta loputades mikrofiiberlapiga või õrnalt kraani all.
  3. Nipina võid kasutada aknapuhastusvahendit, et jalanõud läikima saada! Pihusta see otse jalanõudele või linale, seejärel hõõru ja kuivatage.
  4. Korda teise jalanõuga ja lase neil täielikult kuivada, eemal otsesest päikesekiirtest ja kuumusest.

Seemisnahast jalanõud

Seemisnahast tossud on üks frustreerivamaid liike, mille kvaliteeti hoida. Seemisnahal puudub naha kaitsev väline kiht, mis annab neile samettise tunde, aga teeb nad samas väga vastuvõtlikuks igasugusele mustusele ja kahjustustele. Lisaks on seemisnahk üsna vastupidav puhastamisel.

Soovitatav on osta spetsiaalne seemisnaha harja, kuid harjamine peaks olema delikaatne, et mitte materjali kahjustada – harjal on imeline vägi pindade puhastamisel.

Samuti võid investeerida seemisnaha kustutuskummi. Suru see plekile ja hõõru, kuni plekk kaob. Puhastuse järel puhasta plekijäägid puhta lapiga.

Kui need meetodid ei tööta või sa ei soovi neisse investeerida, võid proovida valget äädikat.

Kuidas seda teha

  1. Kanna väike kogus valget äädikat puhtale lapile ja leota see aeglaselt plekki. Kasuta võimalikult vähe äädikat.
  2. Pese plekk õrnalt äädika-lapiga.
  3. Pärast puhastamist pühkige ala veega niisutatud lapiga või rätikuga ning laske õhu käes kuivada.

Kuidas hoida jalanõud puhtad

Nüüd, kui oled saanud põhjaliku juhendi, kuidas spordijalatsid puhastada, võime kokku võtta mõned lihtsad näpunäited, et hoida need puhtad.

  1. Kontrolli jalanõusid iga kord koju tulles. See võib tunduda tülikas lisategevus, kuid kui tead, millises seisukorras jalanõud on, hoiad nende kvaliteeti paremini.
  2. On väga oluline eemaldada plekid kohe kui neid märkad. Mullad, muda ja muud kleepuvad mustused on kergemini eemaldatavad kohe, kui nad jalanõudel ilmnevad – isegi kui sul on ainult seepi ja vett baaritoas.
  3. Lõpuks, kasuta kaitsevahendeid, kui seda on vaja. Mitte kõik jalanõud ei vaja spreid või hõõrumist, kuid eriti nahk ja seemisnahk saavad sellest palju kasu. Ära unusta oma jalanõusid veekindlaks muuta.
  4. Impregneeri nahast jalanõusid vaha abil. Seemisnahka, nubukit ja teisi jalanõusid nagu sneakersid ja tossud töötle spreiga. Enne impregneerimist pese jalanõud ja lase neil kuivada, välja arvatud täiesti uued jalanõud, nii moodustub kaitsev värske kiht.

Back to blog