Hva er pronasjon

Mis on pronatsioon, alaproonatsioon ja üleproonatsioon?

Pronaatsioon

Meie kehal on oma süsteem, mis on mõeldud löökide neelamiseks, ja seda nimetatakse pronaatsiooniks. See on rull-liikumine, mis toimub siis, kui asetame jala maa peale, ja tavaliselt algab see kanna välisküljest, rulludes seejärel edasi suure varba suunas. See on meie keha oluline funktsioon, mis aitab jaotada jalale langevat koormust.

jooksujalatsid hea amortisatsiooniga alaproonaatori jaoks

See, et me üleproneerime või ülesupineerime, on tavaliselt kaasasündinud ja oluline on meeles pidada, et see on täiesti loomulik. Mingil põhjusel sünnivad mõned tugevamate jalgadega teatud piirkondades kui teised, mis võib hiljem põhjustada probleeme. Vale jalanõude kandmine suhtega jala pronatsiooni tüübi vahel võib põhjustada mitmesuguseid vigastusi. Üks viis, kuidas endale sobivaima jalatsi leida, on proovida erinevaid jalatseid ja tunda, mis jalale kõige mugavam on.

Ülepronaatsioon

Ülepronaatsiooni puhul märkad, et jala sisekülg pahkluu juures liigub liigselt sissepoole siis, kui jalg, näiteks kõndides või joostes, maasse saab, kuid istudes mugavalt toolil näeb üleproneeritud jalg täiesti normaalne välja.

Teisisõnu, muutus jalas on nähtav ainult siis, kui sellele survet avaldatakse, ja olukord jalas muutub vähem, kui jalale toetust pakub näiteks pehme alus nagu vaip. Ülepronaatsioonist tingitud probleem on see, kui kaua jalg seda liikumist teeb ja kui sügav see on; see takistab jalal liikumist jätkuda ja taastuda supinatsiooniks.

Iga samm, mille teed ülepronaatorina, põhjustab kehas tasakaalutust ning liigset kulumist kõõlustes, liigestes, lihastes ja sidemetes.

tüüpilised sümptomid, mida ülepronaatori jalaga kogeda võib, on näiteks:

  • Plantarfastsiit / kannus
  • Achilleuse kõõlusepõletik
  • Valu jalalabal
  • Seljavalud
  • Säärtepõletik
  • Põlvevalud

Kuidas ise kodus kontrollida, kas sul võib olla ülepronaatsioon jalgades, selgitame hiljem artiklis.

Alaproonaatsioon

Alaproonaatsiooni korral võivad su jalad olla jäigad ning omada kõrgemat jalavõlvi. Mõnel juhul puutuvad maapinnaga kokku ainult konts ja varbad. Koormus on seevastu suurenenud võrreldes nendega, kellel on normipärane pronaatsioon. See tähendab, et alaproonaatori jalad vajavad tugevat amortisatsiooni, et vältida vigastusi.

Alaproonaatsiooni põhjuseks on tavaliselt kaasasündinud tegurid, kuid see võib olla põhjustatud ka nõrkusest teatud jala, pahkluu või jala lihastes - nõrkus võib olla tingitud:

  • Valest jalatsivalikust
  • Valest kehaasendist
  • Vigastusest jalas, mis on kahjustanud lihaseid või kõõluseid

Üleliigselt supineeritud jalg ei suuda kohaneda aluspinnaga, millel kõnnitakse, ning jalga ümbritsevad lihased ja luud peavad rohkem pingutama tasakaalu säilitamiseks. Aja jooksul põhjustab see pingeid erinevates kehaosades, sealhulgas sääretes, põlvedes, puusades ja seljas, ning viib vigastusteni. Lihtsamalt öeldes segab see kogu keha tööd, põhjustades valeasendeid ja vigastusi, kui probleemi ei parandata.

Nii nagu ülepronaatsiooni puhul, märkad ka alaproonaatsiooni siis, kui avaldad jalale survet. Ülepronaatorite puhul on jalg kaldu sissepoole, alaproonaatorite puhul aga väljapoole.

Mida saad ise teha:

  • Kanna jalatseid, mis pakuvad head amortisatsiooni ja võimalusel tuge jalavõlvi toetamiseks.
  • Väldi kõrgeid kontsasid ja õhukeste tallaga jalatseid; kui sul on õhukese tallaga jalanõud, kasuta lisatallat, mis annab lisatuge.
  • Väldi kõndimist ja jooksmist kõval pinnal nagu betoon, kuna jalg tunneb end paremini pehmel alusel. See aitab stimuleerida jala lihaseid ja liigeste toimimist. Kui töötad haiglas või mujal, kus on kõvad põrandad, investeeri heade amortisatsiooniga jalanõudesse, et konts ei kuluks ära.

Kuidas ise seda kontrollida

Juhend ülepronaatori jaoks:

Lihtne viis ülepronaatsiooni kontrollimiseks on vaadata tavaliselt kantavaid jalatseid ja jälgida, kus on suurim kulumine. Kui enamik kulumisest on tallast kanna siseküljel ja suure varba lähedal, on suured võimalused, et üleproneerid. Sa võid ka märgata, et su jalatsid kalduvad sissepoole, kui vaatad neid tasasel pinnal.

Järgmiseks võta sokid ära ja vaata alasti jalgu. Kas sul on madal jalavõlv või lamedad jalad? See võib olla veel üks märk ülepronaatsioonist.

Ülepronaatorid tunnevad ka mitmeid sümptomeid:

  • Valu kannas või jalavõlvis
  • Lamedad jalad
  • Kõvakoorikud
  • Valu põlves, puusas või seljas
  • Haamervarvas

Teine lihtne viis ülepronaatsiooni kontrollimiseks on vaadata sääre esikülge. Jälgi luud, mis kulgeb põlvest pahkluuni. Kui see kaldub jala siseküljele, võib sul olla ülepronaatsioon. Ideaalis peaks sääreluu suunduma väikese varba või kõrvalasuva varba poole.

Juhend alaproonaatori jaoks:

Alaproonaatsiooni ehk supinatsiooni kontrollimiseks võid kasutada järgmisi meetodeid kodus:

Nii nagu ülepronaatsiooni puhul, vaata oma jalatseid ja jälgi, kus on suurim kulumine. Normaalne kulumine toimub kanna välisküljelt tallasse keskele. Kui jalanõu välimisel äärel on rohkem kulumist, võid supineerida.

Järgmine samm on sokkide eemaldamine ja paljajalu vaatamine. Seekord tee jalad märjaks. Seisa kogu kehakaaluga pinnal või alusel, kus jala jälg paistab hästi välja; võid kasutada ka pruuni või tumedamat paberit, et jälg oleks nähtav.

Kui umbes pool jalavõlvist on nähtav, on sul tõenäoliselt normaalne pronaatsioon. Kui aga jalavõlvi peaaegu ei paista või see puudub, on sul tõenäoliselt alaproonaatsioon.

Jooksujalatsid ja ülepronaatsioon

Ülepronaatsiooniga inimesed eelistavad jalatseid, millel on hea amortisatsioon ja tugi liigse koormuse vastu ning vigastuste ennetamiseks. Meie jooksujalatsid on varustatud väga hea amortisatsiooniga ning pakuvad vajalikku tuge, kui sul on ülepronaatsioon. Vaata meie jooksujalatseid siit!

Kui soovid lugeda rohkem treeningule sobivatest jalanõudest, vaata meie artiklit kuidas leida õigeid jalatseid!

Back to blog