Meditatsioon ja Tähelepanelikkus
Elu on täis tähelepanu hajutavaid tegureid ja stimuleerimist. Kõik, mida enamik meist vahel soovib, on leida viis asjade rahu ja seista hetkeks täieliku vaikuse eest. Meditatsioon on mõeldud aitama sul olla rohkem kohal oma keskkonnas ja enda sees. Sa saad mediteerida üksi või koos teistega, peamine on võtta mõni minut enda jaoks täielikus vaikuses ja rahus.
mõnikord ei saa sa asjadest välja mõelda, mõnikord tuleb lihtsalt võtta aega olemiseks, lasta mõtetel ja emotsioonidel voolata rahulikult, ilma neile vastupanu osutamata. See on teadlikkuse praktiseerimine.
Mis on meditatsioon?
Meditatsioon on vaimne praktika, mille eesmärk on saavutada füüsiline ja vaimne heaolu, suurenenud vaimne võimekus, laienenud teadlikkus või vaimne arusaam. Meditatsioon on algselt tundud kui religioosne praktika, peamiselt hinduismi ja budismi seas. Budistlik meditatsioon on sageli see, mida me seostame meditatsiooni läbiviimisega. Traditsioonilise budistliku meditatsiooni mõte on jälgida keha funktsioone ja mõtteid, ning sihh on sageli ärkamise saavutamine.
Tänapäeval, väljaspool religioosseid raame, tehakse meditatsiooni sageli stressi, ärevuse, parema une ja keha ja vaimu tervendamise nimel. Kuid isegi need praktikad, nagu transsendentaalne meditatsioon, Acem-meditatsioon ja Skandinaavia jooga ja meditatsioonikool, on sageli inspireeritud budistlikust meditatsioonist. Viimastel aastatel on välja töötatud mitmeid kaasaegseid meditatsioonitehnikaid, kuid neist on enim tähelepanu pälvinud teadlikkus. Praktika, mis edasi arendab tehnikaid, millel on juured religioossetes traditsioonides, mis on asetatud lääne teaduslikku raamistikku. Teadlikkuse tehnikaid on seetõttu uuritud ja nende praktika on tõestanud positiivset mõju meie tervisele.
Erinevad meditatsioonitüübid
Meditatsiooni jagatakse tavaliselt keskendumistehnikate ja vabaduse tehnikate vahel.
Keskendumistehnikad tähendavad, et praktiseerija suunab tähelepanu konkreetsele objektile, näiteks hingamisele, nagu seda tihti tehakse jooga praktiseerimise ajal. Selliste tehnikatega töötatakse sageli mantrad mediteerimise kaudu. Religioonis on mantra pühad või jõulised laused. Laused kasutatakse meditatsioonis, et suunata meelt ja kutsuda üles jumalaid. Kaasaegse praktika puhul võivad need olla lühikesed laused kaunistest ja motiveerivatest sõnadest, mis sobivad sinu praegusesse olukorda, mida sa ise korda ütled, et leida rahu ja mugavust.
Vabaduse tehnikad on aga tehnikad, mis on mõeldud mõtete ja tunnete avamiseks. Nende tehnikaid hulka kuulub teadlikkus. Mõned meditatsioonivormid ühendavad mõlemat tehnika.
Meditatsiooni saab kasutada ka füüsilises tegevuses. Meditatsioon on sageli komponent teatud kaasaegsetes joogavormides näiteks. Dünaamiline meditatsioon on üks selline meditatsioonitehnika, mis kombineerib füüsilisi ja vaimseid harjutusi. Siin tuuakse hingamisharjutused, tants ja vaimne fookus kokku, et saavutada muudetud teadlikkuseseisundeid.
Kuidas mediteerida?
On palju viise, kuidas mediteerida, nagu eelpool mainitud. Kuid kõige tavalisem ja lihtsaim viis mediteerimise praktiseerimiseks algamiseks on järgida neid 5 lihtsat sammu:
1. Asukoht
Leia rahulik ja mugav koht, kus sind ei häirita ja kuhu saad tagasi tulla edaspidiseks mediteerimiseks. See võib olla elutoas või magamistoas. Tee kõik, mis vajalik, et muuta oma koht selliseks, mis toob sulle häid emotsioone ja rahu kehas ja vaimus.
2. Aeg
On tõestatud, et harjumuse säilitamine on lihtsam, kui teha sellest rutiin, st teha seda igal korral samal kellaajal. Mõtle ise, kas soovid alustada päeva mõne minutiga meditatsiooni, lõpetada päeva mõne minutiga meditatsiooni parema une jaoks või leevendada stressi, pannes päevakeskel paar minutit mediteerimiseks.
3. Kestus
On parim alustada meditatsiooni ja teadlikkuse praktiseerimist 5-10 minutiga iga kord, et harjuda ja mugav olla harjutustega. Aja jooksul, kui see sulle loomulikuks muutub, saad kestust vajadusel pikendada. Pane telefoni sissetulekukell peale, et hoida aega silmas, ja paljusid meeldib, et neil on meeldivad looduse helid, nagu linnulaul või lained fooniks parema sisseelamise jaoks.
4. Istumisasend
Mugava istumisasendi leidmiseks võid leida patja või teki, millele istuda. Paljud valivad klassikalise asendi, kus jalad on ristis ja käed süles, kuid siin ei ole õiget vastust, ainult kujutlusvõime seab piirid. Oluline on, et sa istud mugavalt ja suudad istuda samas asendis kogu meditatsiooni kestuse vältel.
5. Tehnika
Sa valid ise, kas soovid hoida silmad avatud või suletud. Oluline on, et nägemine ei segaks sisenemist oma keskmesse meditatsiooni ajal. Hingake rahulikult sisse nina kaudu, viige õhk rahulikult kurku, kopsudesse ja täiesti alla kõhtu. Asetage käsi kõhule alguses, et tõeliselt tunda, et see täitub õhuga. Hingake rahulikult välja ja tunnete käega, et õhk lahkub kõhust. Arvutage rahulikult 4, kui hingate sisse, ja jälle 4, kui hingate välja. Kui kaotate arvestuse või mõtted hakkavad ekslema, mis on täiesti normaalne ja juhtub, võite rahulikult tuua fookuse tagasi hingamisele ja proovida uuesti.
Juhendatud meditatsioon
Juhendatud meditatsioon on sageli algajatele eelistatud, kui nad hakkavad praktiseerima meditatsiooni ja teadlikkust. Juhendatud meditatsioon on siis, kui järgite kogu harjutuse vältel häält ja lasete neil teid sageli suunata ja juhatada teekonnal läbi oma mõtete. See on lihtne viis mediteerimiseks, kuna teile antakse midagi, millele keskenduda meditatsiooni ajal ja segavad mõtted vähendatakse minimaalseks.
On palju juhendatud meditatsioone, mida leida YouTube'is, isegi norra keeles.
Saadaval on ka alternatiive väljaspool YouTube'i, laadides alla ja kasutades meditatsiooni rakendusi nagu HeadSpace või 10%Happier. Need pakuvad toimetise hulka juhendatud meditatsiooni harjutusi ja võimaluse logida harjutusi ning säilitada regulaarne igapäevane meditatsioon. Sellised rakendused saavad sageli pakkuda ka kohandatud meditatsiooni erinevate eesmärkide jaoks, kas on parem uni, vähem stressi või suurenenud enesekindlus ja kontroll.
Teadlikkus
Teadlikkus on "tähelepanelik kohalolek hetkes" ja sarnaneb väga traditsioonilise meditatsiooniga, kuid kaasaegse turunduse tõttu kasutatakse seda sageli vaimse tervise ravina tervishoius ja eraldamisel religioonist, et see saaks olla kergesti kasutatav kõigile, olenemata maailmavaatest. Rakendused nagu HeadSpace ja 10%Happier on määratletud kui teadlikkus rakendused, just sellepärast, et need on mõeldud kergendamiseks ja treeninguks kõigile, kes soovivad proovida tehnikaid oma elu paremaks muutmiseks.
Teadlikkuse praktikate tehnikad on sarnased neile, mida leiate meditatsioonis, kuid teadlikkuse praktiseerimise eesmärk on rohkem üldine parandamine enda vaimses tervises kui püüda saavutada jumalikku ilmutust.